Granitové dřezy – tvrdé, odolné a krásné

Kuchyňské dřezy se už dávno nevyrábějí jen se smaltovaným či nerezovým povrchem. Kromě starých chalup se už nesetkáme ani s plechovými dřezy. Moderní alternativou může být třeba dřez granitový, který nejen skvěle vypadá, ale má také vynikající užitné vlastnosti. Granitové dřezy se vyrábějí z polymerové pryskyřice, která obsahuje jemné částečky kamene. Jde vlastně o umělý kámen v podobě nově vyvinutého kompozitního materiálu s obsahem až 80 procent drcené žuly, přírodních křemičitých písků či kameniva.

Granitový dřez má skvělé užitné vlastnosti

Granitový dřez je nejen designově atraktivní, ale má i výborné vlastnosti. Je velmi odolný proti opotřebení z běžného provozu v kuchyni, tedy proti nárazům, škrábancům, špíně, vysokým teplotám a dokonce i proti některým chemickým látkám. Díky kvalitnímu materiálu si velmi dlouho zachovávají svůj původní vzhled.

 Ale také o tyto vysoce kvalitní dřezy se musíme správně starat, protože ani granitové dřezy nepřežijí úplně všechno. Zkoušet trvanlivost granitového dřezu rozhodně není dobré třeba čištěním drátěným kartáčem, případně drátěnkou. Ani agresivním chemickým látkám a pádům velmi těžkým břemen dřez zřejmě neodolá, ale při běžné péči a opatrnosti vydrží velmi dlouho.

Granitový dřez potřebuje pravidelnou péči

Granitový dřez není přehnaně náročný na údržbu, ale vyžaduje základní pravidelnou péči. A slovo „pravidelný“ je skutečně důležité. Granitový dřez je vhodné čistit po každém větším použití. Stačí klasický prostředek na nádobí nanést na měkkou houbičku nebo hadřík, dřez otřít od nečistot a nakonec opláchnout teplou vodou.

Protože na velké části území České republiky je tvrdá, případně středně tvrdá voda, v dřezu se usazuje vodní kámen. Na něm se pak zachycují nečistoty. Nejjednodušší prevencí výskytu vodního kamene je důkladné opláchnutí dřezu a jeho vysušení papírovými utěrkami po každém použití. Když se přesto v granitovém dřezu vodní kámen usadí, lze použít roztok ze tří dílů octa a jednoho dílu vody, případně některý ze specializovaných prostředků na vodní kámen. Domácí i průmyslově vyráběný roztok musíte nechat působit. Zbytky vodního kamene pak odstraňte houbičkou. Dřez můžete potřít také citronovou šťávou. Odolné nečistoty se z granitového dřezu dají odstranit aktivním čističem, tekutým pískem nebo čistící pastou.  Je možní použít i bělidlo, ale jen ve vhodném poměru přesně podle návodu k použití, ale skutečně jen jednou za čas.

Granitový dřez? Ano, ale jde o to, jaký

Granitový dřez – to není jen jedna varianta. Granitové dřezy se vyrábějí v jednoduchém i v dvojitém provedení, mají různé rozměry a také tvary. Vybrat si tak můžete granitové dřezy:

  • obdélníkové
  • čtvercové
  • kulaté
  • asymetrické pro umístění v rohu kuchyňské linky

Dalšími variantami jsou dřezy s odkapávací plochou nebo bez ní, případně navíc ještě s přídavnou vaničkou. Někteří výrobci nabízejí pro náročné klienty ještě jednu verzi granitového dřezu – takzvaný modul. Takový multifunkční dřez nahrazuje část kuchyňské linky, protože obsahuje nejen klasický odtokový dřez, ale i další prvky. Modulové granitové dřezy plní zároveň také roli pracovní desky a odkapávače na nádobí, mají různé plochy pro mycí potřeby a případně i vaničky. Díky modulovému dřezu nemusíte do linky dělat výřez.

I když jsou granitové dřezy vyrobeny z materiálu v podstatě evokujícího přírodní kámen, zdaleka nejsou jen šedé. Nečeká na vás jen jediná barevná varianta, ale v souladu s designem a barevným řešením celé kuchyně si můžete pořídit granitové dřezy v barvě černé, v různých odstínech šedé a hnědé barvy přes béžové varianty až po různé odstíny bílé.

Leoš Šedivý