Jak vybrat dřez – který ze tří základních materiálů zvolit do vaší nové kuchyně?

Přemýšlíte, jak vybrat dřez pro Vaši domácnost, ale tápete nad výhodami jednotlivých materiálů? V čem je výhoda nerezu? Není granitový dřez esteticky lepší volbou? V tomto článku bod po bodu probereme, v čem tkví výhody a nevýhody jednotlivých materiálů a který z nich využít pro zařízení Vaší kuchyně.

Jak vybrat dřez – zvolit nerezovou ocel? Do moderní kuchyně skvělá, ale pozor na kvalitu.

Nejklasičtějšími a cenově nejpřijatelnějšími dřezy na trhu jsou právě ty z nerezové oceli. Ocelové prvky mají potenciál stát se výborným komplimentem pro:

· Moderní styl

· Tmavší barvy, například tmavě stříbrnou, šedou, nebo černou linku

· Kuchyně s dalšími drobnými dekoracemi z nerezové oceli

U starších, nebo rustikálních kuchyňských stylů může nerezová ocel působit velmi levně – zde je potřeba se soustředit na zbarvení a tvary trochu více. Zatímco všemožných barevných kombinací se u nerezu nedohledáte, tvarů je k depozici spousta – jednoduché, holé, a stejně tak i složité, více tvarované. Zároveň se mohou vyrábět ze slabších i silnějších vrstev oceli, a mohou být matné, nebo lesklé.

Se správným zacházením nerez vydrží

Co se týče výdrže materiálu, nerez nezklame – pokud mluvíme o praktičnosti. Materiál je dostatečně odolný vůči korozi a běžným chemickým prostředkům. Z hlediska estetiky se bohužel může stát, že dřezy časem nasbírají nějakou tu šmouhu, a pár škrábanců k tomu. Tomu lze však lehce předejít využitím úklidových tipů od profíků a šetrností při manipulaci s nádobím.

Jak takový dřez vybrat?

Při výběru je vždy třeba dbát na kvalitu a pevnost materiálu. Tyto typy se vyrábějí i z velice jemných, tenkých plechů, které bývají nekvalitní, lehce opotřebitelné, a navíc nepříjemně hlučné při nárazu.

Vždy volte raději hrubší, silnější plechy – pořizovací cena sice bývá vyšší, materiál však vyniká skvělou odolností a životností.

Dřez z keramiky – návrat ke kuchyním z přírodních materiálů

V dnešní době slaví velkolepý návrat keramika v kuchyni, zejména pak keramické dřezy.

Keramika je přesný opak nerezové oceli hodí se spíše do:

· Staršího stylu kuchyňských koutů

· Rustikálního stylu – keramika je skvělým způsobem, jak zkombinovat rustikální styl s modernou

· Světlejších barev – Bílé, krémové, nebo například světle hnědé kuchyně

Keramické zařízení se stalo znakem luxusních kuchyní a dodá linkám patřičný lesk a nadčasovost.

Pro kuchyně z přírodních materiálů, jako jsou rozličné druhy dřev a kamenů, je keramika vždy skvělá volba.

Proč si vybrat keramický dřez?

Dřezy z keramiky vynikají svojí hygienickou nezávadností, pevností a odolností vůči poškození – mechanickému i chemickému. Jsou velice snadno udržitelné a při klasickém používání Vám v kuchyni vydrží desítky let jako nové, bez známek opotřebení.

Jedinou nevýhodou jakýchkoliv kvalitních produktů z keramiky je však jejich cena – dřez může při šetrném zacházení mít ale velice dlouhou životnost.

Granitové dřezy – kamenná elegance za rozumné peníze

Granitové dřezy jsou vždy vyrobené minimálně z 80 procent rozdrceného křemenu, nebo žuly. V každém směru jsou střední cestou a téměř vždy správnou volbou – hodí se do starších, přírodnějších kuchyní, stejně jako do modernějších. Nádhernou kombinaci pak v kuchyňském koutě dokáže vykouzlit granit s kamenem nebo mramorem na stěně.

Stane se nerezová ocel přežitkem?

Granitové dřezy se v posledním desetiletí díky příznivému poměru ceny k životnosti stávají klasikou nových kuchyň a nahrazují tak nerez.

Granit je krásné spojení funkčnosti a odolnosti s elegantním designem, který neubere na kráse žádnému kuchyňskému koutu.

Velikou výhodou je ohromná škála barev, od krémové bílé až po matnou černou. Nutné je podotknout, že granit je také velice nenáročný materiál na péči – dřez bude i po několika letech vypadat jako nový i bez přehnaného leštění.

Který dřez je pro vás ten pravý?

V článku jsme si představili tři základní typy dřezů. Předvedli jsme si je jak z hlediska praktického, tak z hlediska estetiky. Při nákupu nového zařízení do vaší kuchyně neváhejte využít těchto jednoduchých rad a pořiďte si dřez, který vašemu kuchyňskému koutu bude komplimentovat, a který vám všichni známí budou závidět.

Stanete se zastáncem klasiky a zvolíte nerez, nebo raději zvolíte lehce udržovatelný granit? Uvažujete, že byste dodali šmrnc vaší kuchyní pomocí keramiky? Dejte nám v komentářích vědět, jaký materiál je vaším favoritem a inspirujte ostatní k předělání svých kuchyní!

Leoš Šedivý