Kuchyňské utěrky z papíru nebo látky. Které se do domácnosti hodí víc a co o nich možná nevíte?

Kuchyňské utěrky je možné, a dokonce velmi žádoucí vybírat podle toho, k jaké činnosti je budou muži, ženy nebo děti používat, a usnadní si tak působení v domácnosti. Z článku se dozvíte, které materiály jsou v různých situacích výhodnější, ať už se něco vylije, nebo umastí, a dozvíte se, že je nutné si dávat pozor na některá na první pohled skrytá nebezpečí.

Při rozhodování, které utěrce dát přednost, je nasnadě zvolit mezi papírem či textilem. Tyto materiály nabízejí další varianty. Je možné volit podle počtu vrstev, který se odráží ve schopnosti nasát tekutinu nebo vlhkost.

Kuchyňské utěrky ničí pouze smetí, ne životní prostředí

Ti, kdo se zajímají o životní prostředí, jistě ocení, že se kuchyňské utěrky vyrábějí z recyklovaných materiálů, často z buničiny, jejíž hlavní složku tvoří zpracování celulózy, u látkové varianty se volí přírodní vlákna.

Papírové utěrky poskytují všem, u kterých se projeví nenadálá touha vařit v čistém prostředí, rychlý prostředek k jejímu naplnění. Jelikož je jejich hlavní úlohou být vždy po ruce, bývají porcovány na jednotlivé kusy, jež je možné postupně odtrhávat.

Mezi další nesporné klady těchto výrobků patří:

– jednorázové použití

– snadné odstranění drobných nečistot

– zachování svěžesti potravin

Fakt, že ihned po použití lze utěrku vyhodit, jistě není zanedbatelnou výhodou. Lze tím bezpečně vyjít vstříc všem hygienickým nárokům, ať už při otírání vlhkých rukou během přípravy jídla, nebo ve snaze znemožnit vnějším vlivům znehodnocení chutného pokrmu.

Kdy vsadit na klasickou bavlnu a kdy dát přednost bambusu?

Druhou možnost co do výběru materiálu představují kuchyňské utěrky vyrobené ze tkaných materiálů, např. bavlny či bambusu. Někdy se stejně jako např. na ručníky na jejich výrobu používá tzv. froté. 100% přírodním materiálem je samozřejmě len, ten se hodí spíše na otírání hrubších domácích pomůcek.

V porovnání s bambusem tvoří bavlněnou tkaninu delší vlákno, proto jsou tyto čisticí textilie vhodné k osoušení nádobí, vysoušení rozlitých nápojů a dalších tekutin. Naopak druhá látka je vzdušnější a lehčí. Její výhoda se projeví ve chvíli, v níž je potřeba zvýraznit lesklost jakéhokoli povrchu.

Z naleštěných sklenic chutná víno lépe než z těch, na nichž zůstávají stopy po stékajících kapkách vody.

V poslední době se velice zvýšila poptávka a obliba takových biovláken, z nichž se šije také oblečení.

Zkrátka, za kladné vlastnosti tohoto domácího pomocníka lze považovat:

– možnost opětovného použití

– vysokou péči o lesklé materiály

– tepelnou izolaci některých jídel

Není nutné rozhodovat se mezi stylovým doplňkem a vlastním zdravím

Ani jeden typ těchto čisticích materiálů neuniká pozornosti designérů, a dbá se tedy na to, aby jakožto součást domácnosti neškodily vzhledu okolního prostředí. Proto jsou dostupné v mnoha barvách, s potisky či bez nich a konečně také v různých tvarech a velikostech.

Někteří odborníci varují před tím, že se někdy zapomíná na pravidelnou výměnu prádla, které se používá právě při obývání domácnosti.

Jedná se nejen o ručníky nebo např. pyžama, která mohou ve svých vláknech přechovávat na první pohled nerozpoznatelné bakterie a viry, jež by mohly napadnout lidský organismus. Tomuto nebezpečí se však dá lehce předejít pravidelným praním látkových utěrek, u těch papírových stačí respektovat skutečnost, že se ze své podstaty nemají využívat více než jednou.

Ať už se jedná o látkovou nebo papírovou verzi, obě slouží k vylepšení prostředí kuchyně, případně dalších místností, a udržení pocitu čistoty, čerstvosti či žádoucího tepla. Žádná z možností není toxická a nezatěžuje životní prostředí. I tento interiérový doplněk tedy potřebuje zvláštní péči a pozornost, aby dlouho vydržel nebo dostál svému účelu. Kuchyňské prostředí vybízí k větší čistotě. Je nutné dávat pozor na různé bakterie, které je často těžké vzít na vědomí, člověk si je často neuvědomuje, ale mohou způsobit zdravotní problémy.

Tyto pomůcky tvoří rovněž stylový a propracovaný interiérový doplněk. Nikomu nic nebrání v tom, aby se rozhodl podle svého vkusu.

A jakému druhu kuchyňských utěrek dáváte přednost Vy? Nedáte dopustit na ty klasické, které můžete používat, kolikrát chcete, nebo raději kupujete tzv. jednorázovky?

Leoš Šedivý