Kuchyňská baterie

Kuchyňská baterie je nepostradatelnou součástí kuchyňského dřezu, jejíž význam bývý často podceňován.

Kuchyňské vodovodní baterie můžeme rozdělit podle svého ovládání na kohoutkové a pákové. U obou typů se setkáme jak s moderními výrobky, tak s retromodely určenými pro obdivovatele starých časů. Pákové kuchyňské baterie mají delší životnost a jsou citlivější. Můžeme tak získat teplotu vody přesně podle našich potřeb. Kuchyňské baterie mají také různé tvary. K nejčastějším patří stojánkové, které jsou umístěny na dřezu nebo nástěnné.

Výběr kuchyňské baterie

K nejoblíbenějším typům patří stojánkové pákové baterie. Ty se vyskytují ve výrobním programu téměř každého výrobce tohoto kuchyňského vybavení. Jsou proto na ně kladeny vysoké nároky na kvalitu zpracování a jejich funkčnost. Použít je lze na klasický i zapuštěný kuchyňský dřez. Nástěnné vodovodní baterie se umísťují na stěnu nad dřez. Při jejich instalaci je nutné hlídat rozteč (vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně), která by měla být mezi 100 až 150 mm. Zástupcem stojánkových baterií z nerez materiálu je model FC 3791 Atlas. Tento typ má keramickou kartuš a vytahovací koncovku. Navíc je tato baterie otočná o 360 stupňů. Zajímavý tvar má model FG 0385 S. Ten disponuje rovněž vytahovací koncovkou a navíc má LED podsvícení – modré pro studenou a červené pro teplou vodu. Zajímavý design má model FG 7477, který se nabízí v líbivém pískovém odstínu a je také otočný o 360 stupňů. Další oblíbené kuchyňské baterie nabízí řada FN. V ní najdeme otočné modely vyrobené z granitu a chromu. Granitové typy jsou dostupné v bílém, grafitovém, tmavohnědém a dalších barevných odstínech.

Speciální kuchyňské baterie

Na současném trhu najdeme i netradiční výrobky. Mezi ně lze zařadit baterie, které můžeme umístit přímo pod okno. Díky její ohebnosti nám nebude bránit při jeho otevírání.

Leoš Šedivý