Kyselina hyaluronová na pleť: otázky a odpovědi

Kyselina hyaluronová na pleti dokáže vykonat úplné zázraky, jelikož se jedná o velký řetězec molekul cukru. Schopnost zadržet množství vody odpovídající tisícinásobku její vlastní hmotnosti je zkrátka nepřekonatelná. S čím vším si poradí? Jak zajistit, že ji organismu má tak akorát? A může i uškodit? Pojďme hledat odpovědi! 

Funkce kyselina hyaluronové a její benefity

Tato chemická sloučenina se v našem organismu vyskytuje zcela přirozeně. Stará se o to hydrataci kůže, očí, vlasů i kloubů. Pokud bychom její benefity omezili jen na ty, které přináší naší pokožce, pak pomáhá snižovat výskyt jemných linek a vrásek tím, že vyplňuje prostory mezi kolagenovými a elastinovými vlákny. Tento vypínací efekt dodává pleti mladistvější vzhled. Pokud vás trápí výskyt tmavých kruhů pod očima, i ten dokáže minimalizovat. Kromě toho léčí záněty a zvyšuje průtok krve, posiluje ochrannou bariéru pokožky, napomáhá jejímu hojení, vyrovnává a uhlazuje její texturu. 

Máte této kyseliny dostatek?

Právě zmíněné vrásky a kruhy pod očima mohou být známkou toho, že kyseliny hyaluronové potřebujete více. Co, kromě vyššího věku, vlastně způsobuje její úbytek? 

  • vystavení volným radikálům ve vnějším prostředí i stravě 
  • přílišná expozice UV záření
  • konzumace alkoholu 
  • stres

Jak kyselinu hyaluronovou tělu doplnit? 

Možností máte několik – v podobě lokální vnější aplikace kosmetických přípravků, injekčními výplněmi nebo zvýšením jejího množstvím ve stravě. Zejména poslední možnost nepodceňujte! Nezapomeňte na to, že tato látka přispívá k dobré formě vašich kloubů a vazů. 

Kyselina možná nezní jako ta nejlépe poživatelná látka, ale tento druh je. Kde ji hledat? 

  • Sójové boby 
  • Vlašské ořechy, mandle 
  • Mořské plody, zejména losos a treska
  • Kvašené potraviny – jogurt a kysané zelí, obsahují probiotika, která pomáhají vytvářet kyselinu hyaluronovou v těle
  • Listová zelenina, především špenát a kapusta

A když už jsme u stravy,  dopřejte si i citrusové plody, pomáhají brzdit její rozklad. 

Má také vedlejší účinky? 

Prozatím jsme o ní mluvili jen v superlativech, má však i svá “ale”? Jde o bezpečnou a šetrnou složku, která je vhodná pro většinu lidí. U citlivějších jedinců se nicméně mohou vyskytnout mírné nežádoucí účinky, jako je zarudnutí, svědění nebo podráždění. Stejně tak buďte opatrní pokud trpíte atopickým ekzémem nebo jinými zánětlivým onemocněním kůže. 

Z čeho se získává kyselina hyaluronová pro kosmetické produkty? 

Existují její jak živočišné, tak rostlinné zdroje. Sami se rozhodněte, čemu dáváte přednost. Může se průmyslově vyrábět z kohoutích hřebenů, nebo kolagenu získaného z chrupavek dobytka. S rostoucí poptávkou po veganských kosmetických přípravcích se těchto složek ustupuje. Dnes je primárně vyráběna bakteriemi v laboratoři procesem zvaným biofermentace, popř. se využívá syntetické kyseliny hyaluronové. 

Jak jí vyšperkovat svou beauty výbavu? 

Zaměřte se zejména na séra, denní a noční krémy, které tuto super ingrediencí obsahují, a které budete používat na každodenní bázi. Jednou týdně pak do svého zkrášlujícího rituálu zařaďte pleťovou masku s touto hydratační složkou. 

Při výběru produktů s kyselinou hyaluronovou věnujte pozornost koncentraci této složky. Čím vyšší, tím účinnější. Narazit můžete také na její molekuly o různé velikosti. Teoreticky menší částice dokáží snáze a hlouběji proniknout do vrstev pokožky. Pravdou ale zůstává, že výzkum je v této oblasti teprve na svém začátku. 

Spíše než na velikost molekul se ujistěte, že vybraný produkt je vhodný pro váš typ pleti. Apropos, ptáte se, zda i mastná pleť kyselinu hyaluronovou potřebuje? Odpověď je jednoduchá – jednoznačně ANO! 

Dopřáváte svému tělu a pleti dostatek této super složky?

Leoš Šedivý