Cena SEO – optimalizace v roce 2022

Pro firmy a nekomerční subjekty, které si do letošního marketingového rozpočtu zařadily přizpůsobení webu vyhledávačům, je nyní důležitá cena SEO. Optimalizace jako plán webových úprav za účelem zvýšení návštěvnosti a ziskovosti www vychází z chyb detekovaných analytickými softwary. Bez počáteční revize stránek tedy nelze vyčíslit přesné náklady SEO služeb. Tento princip si stručně objasníme a také si vyjmenujeme optimalizační zákroky, jejichž taxa naopak předem známá je.

Obvyklou cenu domény vám SEO – optimalizace neprodraží

Pokud jste si v minulosti založili web na adrese, která se těžko pamatuje nebo nevystihuje vaše podnikání, čeká vás úhrada ceny za novou, přitažlivější doménu. Toto vylepšení se v rámci SEO – optimalizace výkonu stránek považuje za zásadní. Představte si, že provozujete komerčně nepříliš úspěšný e-shop s masem a uzeninami pod názvem www.vasejmeno-prijmeni.cz. Pouhou změnou domény na www.zabijackove-hody.cz ho můžete proměnit na uzenářský online hit. Milovníci tlačenek, škvarků a jitrnic budou mít už jen z výstižného url okamžitě jasno, že jsou u vás správně. Cena nové domény není nic drahého, ani když vám ji zprostředkuje expert na SEO-optimalizaci. Bude se řídit normálním ceníkem domén a podle typu koncovky cz, com či jiné vás vyjde maximálně na pár set korun. 

Běžná taxa copywritera, když web čekají obsahové změny

Cena za textařské služby, pokud se během SEO – optimalizace doplňují například chybějící klíčová slova, se obvykle účtuje podle počtu normostran. Někdy je nutné zohlednit i náročnost tvorby nového obsahu. Pod jednou normostranou se každopádně rozumí 1800 znaků včetně mezer. Tento údaj snadno zjistíte, když spustíte dokument ve Wordu. Tam se přepnete do sekce Revize a v ní kliknete na Počet slov.

Taxa se může u různých copywriterů pochopitelně lišit, ale v průměru zaplatíte od 400 Kč výš. Podezřele levné nabídky, kdy vám někdo slibuje za 100 Kč “přebásnit” web, s klidným svědomím odmítněte. Buď je to podvod nebo nezkušený student, který se možná za deset let vypracuje z pisálka na kvalitního copywritera.   

Cena za webový audit před SEO – optimalizací se zpravidla neúčtuje

Analýza stránek zdarma většinu lidí určitě potěší a na rozdíl od superlevného copywritera je to v pořádku. Chce-li dát odborník náš web či e-shop do pořádku technicky, obsahově a odkazově tak, aby nám generoval tržby, musí nejprve zjistit, co mu chybí. Proto je cena za revizi jakoby nulová a platíme až za následné SEO práce.

Při optimalizaci se do zkvalitnění našich stránek zapojí několik druhů specialistů. Někdo se věnuje webdesignu, jiný zajistí rychlejší hosting, copywriteři vymyslí propagační texty a linkbuilder vyrobí skvělý odkazový profil. Plán zmíněných SEO oprav dokáže odborník navrhnout jedině na základě auditem zjištěných chyb. Bez analýzy prostě neví, co je špatně a je tedy nefér uvádět předem nějaký fixní poplatek.

Minimální cena SEO – optimalizace u nenáročných webových projektů se aktuálně pohybuje mezi 15 a 20 tisíci korunami. E-shopy se stovkami položek musí počítat s podstatně vyšší investicí a rozhodně se vyplatí zvážit její návratnost ve formě očekávaného růstu objednávek. Máte-li ještě dotazy k jednotlivým nákladům a položkám SEO, jsme připraveni reagovat v komentářích. Pokud jste se definitivně rozhodli začít s rozvojem vašeho webu, objednejte si u nás bezplatný audit.

Leoš Šedivý